Zakładanie ogrodu przydomowego to dla wielu osób pasja, której potrafią poświęcić wiele godzin. Podstawą udanej aranżacji ogrodowej jest stworzenie stref zieleni oraz wybór typu trawnika, dzięki którym ogród nabierze życia oraz stanie się atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu wolnego. W tym artykule skupiamy się na temacie trawników ogrodowych, wykorzystywanych na prywatnych posesjach. Podpowiadamy jakie gatunki traw można wykorzystać w zakładaniu przydomowego ogrodu, jakimi cechami się odznaczają oraz jakich wymogi stawiają przed swoim nabywcą.
Trawnik uniwersalny
Podstawą stworzenia przydomowego ogrodu są trawniki uniwersalne. Za ich pomocą powstają atrakcyjne, intensywnie zielone tła na których możemy ustawiać meble ogrodowe, aranżować ścieżki oraz inne elementy ogrodowej infrastruktury. Trawnik taki jest dość odporny, wytrzyma zarówno piknik rodzinny, zabawy na kocu, grę w piłkę, jak również intensywne deptanie i bieganie. Dość szybko się regeneruje i jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Ponadto może zostać obsadzony na różnego typu podłożu.
Trawniki dywanowe
Ten typ trawy wybierany jest do stworzenia ogrodów o eleganckiej prezencji i ozdobnym charakterze. Trawniki dywanowe są świetną dekoracją, jednak niekoniecznie nadają się do chodzenia po ich powierzchni. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, regularnego koszenia oraz stosowania nawozów. Trawniki złożone są z mieszanek różnego typu traw odznaczających się delikatnymi, lecz gęstymi źdźbłami. Są chętnie wybierane do ogrodów zaaranżowanych w stylu francuskim, jak również obfitujących w alejki i ścieżki spacerowe.
Trawniki sportowe
Ten typ trawnika wykorzystuje się przede wszystkim w aranżacji boisk sportowych oraz innych terenów wykorzystywanych w tym celu. Są w dużym stopniu odporne na deptanie, intensywnie uszkodzenia mechaniczne oraz inne oddziaływania. Szybko się regenerują, a zarazem wymagają dość regularnego nawożenia, podlewania i koszenia (nawet dwukrotnie w ciągu tygodnia). Ten typ trawy sprawdzi się świetnie w ogrodach intensywnie użyłkowanych, w których regularnie bawią się dzieci lub urządzane są rozgrywki sportowe.
Trawniki łąkowe
Trawniki łąkowe wybierane są szczególnie chętnie do ogrodów zaaranżowanych w stylu rustykalnym. Ich zaletą jest niewielka ilość obowiązków, jakie nakładają na swoich właścicieli. Trawników łąkowych nie trzeba podlewać, nawozić, odchwaszczać. Ponadto mogą zostać wykorzystane na słabej jakości glebach, na których inne typy trawnika mogłyby się nie przyjąć. Jedynym istotnym obowiązkiem w trosce o trawniki łąkowe jest ich koszenie, realizowane jednak bardzo rzadko – zaledwie 1 lub 2 razy w czasie sezonu wegetacyjnego.
Oprócz mieszanki traw, trawniki łąkowe zawierają także nasiona niektórych kwiatów naturalnie pojawiających się na polach i dzikich łąkach. Są to przede wszystkim dzwonki, koniczyna, chabry, mlecze, rumianki, maki, pierwiosnki, stokrotki.