+48 882 722 704
elo@elogarden.pl
ogrod-przed-domem

Ogród przed domem – inspiracje i porady

Wspaniale urządzony ogród to marzenie każdego jego właściciela, szczególnie jeśli mówimy o ogrodzie zdobiącym prywatną posesję. W takim wypadku ogród będzie nie tylko ozdobą domu, ale również miejscem na odpoczynek, przyjmowanie gości, spędzanie czasu wolnego. Zaplanowanie prywatnego ogrodu jest niezwykle ważne – od ustalenia najważniejszych elementów wyposażenia, przez styl aranżacji, aż po wybór roślin i rozlokowanie ścieżek. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze porady dotyczące zakładania ogrodu przydomowego skupiając się na najpopularniejszych stylach aranżacji. 

Ogród dopasowany do architektury domu

Wybór jednolitego stylu to pierwsza sprawa, która zagwarantuje stworzenie ogrodu będącego wizytówką całej posiadłości. Ogród powinien korespondować z wyglądem elewacji i typem architektury, których będzie swoistym przedłużeniem. Warto pomyśleć o zastosowaniu tych samych materiałów do tworzenia całej ogrodowej infrastruktury oraz o wyeksponowaniu podobnej kolorystyki.

Najpopularniejsze style w aranżacji ogrodu

Styl wiejski nazywany też rustykalnym odznacza się naciskiem na elementy typowe dla krajobrazu wiejskiego. Kwiaty, krzewy, drzewa można uzupełnić o akcesoria dekoracyjne, elementy wyposażenia, fragmenty wozów, konewki, gliniane doniczki oraz inne dodatki stwarzające typowo wiejski klimat.

Styl angielski jest bardziej zaplanowany, a jego sedno tkwi w precyzyjnym zorganizowaniu przestrzeni i wydzieleniu stref na obszary zielone, obsadzone, rekreacyjne i spacerowe. Z jednej strony ogrody angielskie wyglądają jak przestrzenie pozornie bezładne. W rzeczywistości jednak są dobrze przemyślane, a ponadto – każdy ogród angielski jest zupełnie indywidualny, niepodobny do jakiegokolwiek innego.

Styl francuski opiera się natomiast na elegancji i geometrycznym układzie. Wszelkie rośliny, krzewy, drzewa, żywopłoty mają starannie wydzielony dla siebie obszar. Podstawą tego ogrodu jest gładki, utrzymany w świetnym stanie trawnik. Ogrody francuskie są ponadto duże, dlatego nie na każdej posesji będzie możliwość ich założenia.

Styl nowoczesny w aranżacji ogrodu to jeden z najchętniej wybieranych. Odznacza się nie tyle obecnością określonych stref zielonych lub gatunków roślin, ale przede wszystkim wykorzystaniem spajającej w całość architektury i infrastruktury ogrodowej. Nowoczesne ogrody obfitują w alejki, ławeczki, meble ogrodowe, a ponadto mogą zostać uzupełnione o tarasy, pergole, zadaszenie, systemy oświetleniowe.

Styl minimalistyczny zainspirowany został ogrodami japońskimi. Kluczowym elementem aranżacji jest stworzenie estetycznych ścieżek wykonanych z żwiru lub innych kruszyw. W ogrodzie japońskim znajdują się także wydzielone strefy obsadzone wybranymi roślinami oraz estetycznie wykończone powierzchnie, które mogą zostać udekorowane kamieniami polnymi, oczkami wodnymi lub innymi instalacjami.

W CZYM SIĘ SPECJALIZUJEMY

ukladanie-kostki-brukowej

Usługi brukarskie

woda, trawa, nawaodnienie, Elo.Garden Nadarzyn

Nawodnienia

ziemia, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Odwodnienia

melioracje, wykopy, Elo.Garden Nadarzyn

Melioracje

zbiór deszczówki, koparka, Elo.Garden Nadarzyn

Zbiory deszczówki

ogórd, woda, Elo.Garden Nadarzyn

Rozsączanie wody

oczko wodne, Elo.Garden Nadarzyn

Oczka wodne

trawa, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Trawniki i nasadzenia

koparka, ogród, zakładanie, Elo.Garden Nadarzyn

Niwelacja terenu

trawa, drzewa, Elo.Garden Nadarzyn

Siatki zabezpieczające

zakładanie ogrodu, Elo.Garden Nadarzyn

Wycinka drzew

koparka, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Wykopy pod fundamenty

cokoły, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Cokoły pod ogrodzenia

Odśnieżanie dachów

Mycie elewacji

trawa, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Inne prace