Wybór momentu na założenie ogrodu jest niezwykle ważny i wpływa na sukces całego przedsięwzięcia. Najczęściej zakładamy ogrody w okresie wiosenno-letnim, co daje gwarancję prawidłowego rozwoju roślino raz ich stabilnego osadzenia w gruncie. W tym artykule przybliżamy temat zakładania ogrodu, skupiając się na poradach związanych z samodzielną realizacją tego zadania. Dowiesz się – dlaczego warto zakładać ogród o tej właśnie porze roku oraz jak aura pogodowa wpływa na efekty końcowe naszych prac.
Pora roku na założenie przydomowego ogrodu
Ogrody zakładamy przede wszystkim wiosną, jednak ustalenie konkretnego terminu na rozpoczęcie prac może być problematyczne. Najczęściej bierzemy pod uwagę dwie główne sprawy – czas trwania okresu wegetacyjnego tych gatunków roślin, które planujemy obsadzić w ogrodzie oraz panujące aktualnie warunki pogodowe i atmosferyczne. Oznacza to, że optymalna data rozpoczęcia prac może się różnić w przypadku poszczególnych ogrodów.
Okres wegetacyjny roślin jest bardzo długi i trwa w zasadzie od początku wiosny (marzec) aż do później jesieni (listopad). Większość roślin jest dostępna do obsadzania już w na wiosnę, jednak z niektórymi trzeba będzie poczekać do lata lub nawet jesieni.
Kiedy zasadzić trawnik w ogrodzie?
Obsadzenia trawnika to często kluczowy etap tworzenia ogrodu, a wybór konkretnej pory roku i miesiąca ma decydujące znaczenie dla uzyskania efektu zielonego dywanu. Najczęściej zakładanie trawnika realizowane jest na wiosnę (kwiecień-czerwiec) lub jesień (sierpień-październik). Okres wiosenny sprzyja rozrastaniu się źdźbeł trawy, z uwagi na panujący wysoki poziom wilgoci, tak w obrębie gleby jak i powietrza. Temperatura oraz opady atmosferyczne również sprzyjają wzrastaniu trawnika.
Jesień jest natomiast dobrym momentem z uwagi na brak ryzyka wystąpienia suszy, niezwykle szkodliwej dla młodego trawnika w okresie letnim. Jesienią źdźbła trawy mają też poniekąd ułatwiony rozrost – łatwo się ukorzeniają w podłożu, co ułatwia ich stabilny wzrost oraz odciążą nas z obowiązku ich doglądania i pielęgnacji ogrodu.
Wybierając moment na stworzenie trawnika warto obserwować pogodę w dłuższej perspektywie czasu. Opady atmosferyczne powinny być na tyle obfite, by środowisko glebowe umożliwiło kiełkowanie nasion, ale zarazem nie wypłukiwało ich ani nie przemieszczało. Zaleca się przeprowadzić obsiew trawnika w dni bezwietrzne, słoneczne, ale niekoniecznie upalne.
Zakładanie ogrodu latem – czy warto oraz dlaczego nie
Lato to okres sprzyjający obsadzaniu niektórych roślin ozdobnych oraz warzyw, jednak nie ułatwia on realizacji zadań w obrębie gleby. Jej użyźnianie i pielęgnacja mogą być utrudnione z uwagi na panujące warunki. Na przekopanie ogrodu może być już za późno, dlatego też lepiej zaplanować jego założenie na inne miesiące. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w okresie letnim obsadzać już istniejący ogród wybranymi roślinami – warzywami, kwiatami, bylinami kwitnącymi wcześnie.