W życiu wielu gospodarzy domowych nadchodzi ten moment, gdy pragną zagospodarować swój ogród i uczynić go prawdziwą przystanią spokoju i komfortu. Decyzja o założeniu ogrodu powinna iść w parze z dokładnym zaplanowaniem wszystkich działań oraz ustaleniem najważniejszych sposobów na ich zrealizowanie. W tym artykule podpowiadamy jak krok po kroku przygotować się do założenia ogrodu oraz jakie etapy tego procesu są najważniejsze i wymagają szczególnej uwagi.
Projekt ogrodu a jego najważniejsze funkcje
Projekt ogrodu to pierwszy i kluczowy etap, związany z określeniem własnych potrzeb, oczekiwań i planów. Najważniejsze jest ustalenie rozlokowania wszystkich miejsc zielonych wymagających dosadzenia roślin, stworzenie spisu gatunków, które nas interesują, ustalenie optymalnego sposobu nawodnienia ogrodu oraz wymaganych prac ziemnych, które będziemy musieli przeprowadzić. Ponadto w projekcie określa się obecność ogrodzeń, wybranych elementów ogrodowej infrastruktury oraz tworzy ogólny kosztorys całego przedsięwzięcia.
Ważne jest określenie funkcji ogrodu, który pragniemy stworzyć – czy ma być to miejsce do relaksu po ciężkim dniu pracy, obszar uprawy kwiatów i warzyw, przestrzeń do organizacji wydarzeń rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi, czy może plac zabaw dla dzieci. Warto też rozplanować poszczególne sekcje w ogrodzie (rozrywkowa, spacerowa, uprawna) oraz zaplanować ulokowanie ścieżek.
Prace ziemne przy zakładaniu ogrodu i tworzenie nawierzchni
Prace ziemne to jeden z najbardziej wymagających etapów. Rozpoczyna się od ustalenia, czy nasza działka spełnia warunki do stworzenia ogrodu, a jeśli nie – obejmuje także plan użyźnienia gleby. Ważne jest oczyszczenie podłoża z wszelkich pozostałości roślin, korzeni, niepotrzebnych kłączy i chwastów. Do tego przyda się wydajna glebogryzarka. Oczyszczony teren należy odpowiednio wymodelować, poprzez dosypanie ziemi, formowanie wzniesień, skarp, wgłębień i pagórków. Jest to okazja by dać upust swojej wyobraźni i stworzyć takie otoczenie, które będzie efektowne i zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Po przygotowaniu gruntu, pora na stworzenie nawierzchni – postawienie alejek, ścieżek, odgrodzeń, znaczników stref. Przebieg oraz szerokość tych elementów infrastruktury powinny odpowiadać estetyce całego otoczenia, a zarazem zachować geometryczny układ. W trakcie tworzenia ścieżek warto odpowiednio sprofilować ich boki, co pozwoli na spływanie deszczówki i wchłanianie w glebę. Do wyboru mamy rozmaite materiały – płyty chodnikowe, kamienne, betonowe, żwiry, nawierzchnie konglomeratowe i przepuszczalne.
Prace wykończeniowe w Twoim ogrodzie
Ostatnim etapem jest instalacja systemów, które będą wspomagać grunt w zachowaniu odpowiedniego stanu, a także oświetlenia ogrodowego. Warto skorzystać z pomocy fachowca i ustalić czy konieczne będzie wykonanie systemu drenażowego, automatycznych zraszaczy lub zastosowanie innych rozwiązań, zgodnie z zapotrzebowaniem naszego terenu. Systemy oświetleniowe montuje się po zrealizowaniu wszystkich prac i elementów ogrodowej architektury. Gdy ogród jest już gotowy, można rozpocząć przygotowanie podłoża, sadzenie trawnika oraz innych wybranych roślin.