+48 882 722 704
elo@elogarden.pl
zakladanie-ogrodu

Jak założyć ogród? Etapy zakładania ogrodu

W życiu wielu gospodarzy domowych nadchodzi ten moment, gdy pragną zagospodarować swój ogród i uczynić go prawdziwą przystanią spokoju i komfortu. Decyzja o założeniu ogrodu powinna iść w parze z dokładnym zaplanowaniem wszystkich działań oraz ustaleniem najważniejszych sposobów na ich zrealizowanie. W tym artykule podpowiadamy jak krok po kroku przygotować się do założenia ogrodu oraz jakie etapy tego procesu są najważniejsze i wymagają szczególnej uwagi.

Projekt ogrodu a jego najważniejsze funkcje

Projekt ogrodu to pierwszy i kluczowy etap, związany z określeniem własnych potrzeb, oczekiwań i planów. Najważniejsze jest ustalenie rozlokowania wszystkich miejsc zielonych wymagających dosadzenia roślin, stworzenie spisu gatunków, które nas interesują, ustalenie optymalnego sposobu nawodnienia ogrodu oraz wymaganych prac ziemnych, które będziemy musieli przeprowadzić. Ponadto w projekcie określa się obecność ogrodzeń, wybranych elementów ogrodowej infrastruktury oraz tworzy ogólny kosztorys całego przedsięwzięcia.

Ważne jest określenie funkcji ogrodu, który pragniemy stworzyć – czy ma być to miejsce do relaksu po ciężkim dniu pracy, obszar uprawy kwiatów i warzyw, przestrzeń do organizacji wydarzeń rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi, czy może plac zabaw dla dzieci. Warto też rozplanować poszczególne sekcje w ogrodzie (rozrywkowa, spacerowa, uprawna) oraz zaplanować ulokowanie ścieżek.

Prace ziemne przy zakładaniu ogrodu i tworzenie nawierzchni

Prace ziemne to jeden z najbardziej wymagających etapów. Rozpoczyna się od ustalenia, czy nasza działka spełnia warunki do stworzenia ogrodu, a jeśli nie – obejmuje także plan użyźnienia gleby. Ważne jest oczyszczenie podłoża z wszelkich pozostałości roślin, korzeni, niepotrzebnych kłączy i chwastów. Do tego przyda się wydajna glebogryzarka. Oczyszczony teren należy odpowiednio wymodelować, poprzez dosypanie ziemi, formowanie wzniesień, skarp, wgłębień i pagórków. Jest to okazja by dać upust swojej wyobraźni i stworzyć takie otoczenie, które będzie efektowne i zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Po przygotowaniu gruntu, pora na stworzenie nawierzchni – postawienie alejek, ścieżek, odgrodzeń, znaczników stref. Przebieg oraz szerokość tych elementów infrastruktury powinny odpowiadać estetyce całego otoczenia, a zarazem zachować geometryczny układ. W trakcie tworzenia ścieżek warto odpowiednio sprofilować ich boki, co pozwoli na spływanie deszczówki i wchłanianie w glebę. Do wyboru mamy rozmaite materiały – płyty chodnikowe, kamienne, betonowe, żwiry, nawierzchnie konglomeratowe i przepuszczalne.

Prace wykończeniowe w Twoim ogrodzie

Ostatnim etapem jest instalacja systemów, które będą wspomagać grunt w zachowaniu odpowiedniego stanu, a także oświetlenia ogrodowego. Warto skorzystać z pomocy fachowca i ustalić czy konieczne będzie wykonanie systemu drenażowego, automatycznych zraszaczy lub zastosowanie innych rozwiązań, zgodnie z zapotrzebowaniem naszego terenu. Systemy oświetleniowe montuje się po zrealizowaniu wszystkich prac i elementów ogrodowej architektury. Gdy ogród jest już gotowy, można rozpocząć przygotowanie podłoża, sadzenie trawnika oraz innych wybranych roślin.

W CZYM SIĘ SPECJALIZUJEMY

ukladanie-kostki-brukowej

Usługi brukarskie

woda, trawa, nawaodnienie, Elo.Garden Nadarzyn

Nawodnienia

ziemia, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Odwodnienia

melioracje, wykopy, Elo.Garden Nadarzyn

Melioracje

zbiór deszczówki, koparka, Elo.Garden Nadarzyn

Zbiory deszczówki

ogórd, woda, Elo.Garden Nadarzyn

Rozsączanie wody

oczko wodne, Elo.Garden Nadarzyn

Oczka wodne

trawa, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Trawniki i nasadzenia

koparka, ogród, zakładanie, Elo.Garden Nadarzyn

Niwelacja terenu

trawa, drzewa, Elo.Garden Nadarzyn

Siatki zabezpieczające

zakładanie ogrodu, Elo.Garden Nadarzyn

Wycinka drzew

koparka, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Wykopy pod fundamenty

cokoły, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Cokoły pod ogrodzenia

Odśnieżanie dachów

Mycie elewacji

trawa, ogród, Elo.Garden Nadarzyn

Inne prace