Oczko wodne to wspaniała ozdoba ogrodu, a często jego punkt centralny i najważniejszy element. Oczko wodne wymaga jednak odpowiedniej troski oraz realizacji rozmaitych zadań, dzięki którym zachowamy je w najlepszym stanie. Dzięki temu jego wygląd będzie zawsze olśniewający, a oczko stanie się ozdobą wizualną przyciągającą wzrok i budzącą zachwyt u wszystkich osób odwiedzających ogród. W tym artykule przybliżamy zasady prawidłowej troski o oczka wodne. Podpowiadamy jak należy dbać o jego stan, jakie najważniejsze obowiązki spoczywają na barkach właściciela oraz o jakich sprawach nie można on zapomnieć.
Troska o oczko wodne w okresie wiosennym
Wraz z nastaniem wiosny rozpoczyna się troska o oczko wodne. Należy przede wszystkim oczyścić je z wszelkich zabrudzeń, które mogły osadzić się wewnątrz w okresie zimowym. Ponadto należy napompować je wodą, jeśli było opróżnione przez ostatnie miesiące. Zazwyczaj po upływie około 7 dni od oczyszczenia można wprowadzać w oczko wodę oraz rośliny. Zaleca się stosowanie wody odstanej, a także wzbogaconej o biostartery, wspomagające rozwój flory mikroorganizmów.
Jeśli przez okres zimowy oczko pozostawało napełnione wodą, wówczas należy rozpocząć od oczyszczenia jego dna, najlepiej przy użyciu dedykowanego do tego odkurzacza. Warto też przeprowadzić testu stanu wody – twardości oraz pH. W przypadku negatywnych odczynów – należy zaaplikować odpowiednie preparaty, które przywrócą wodzie najlepsze właściwości.
W okresie wiosennym realizuje się także sadzenie roślin, zgodnie z dedykowanymi dla nich strefami głębokości. Niektóre rośliny wprowadza się w grunt, inne osadza w przeznaczonych do tego kieszeniach. Ponadto należy usunąć te rośliny, które w ciągu ostatnich miesięcy obumarły, a także ich zgniłe kawałki.
Gdy przymrozki miną już na dobre, należy uruchomić najważniejsze systemy obsługujące dane oczko wodne – pompy, kaskady, filtry, oświetlenie.
Oczko wodne w okresie letnim
Właściciele oczek wodnych będą musieli doglądać ich stanu przez okres miesięcy letnich. Najważniejsze będzie bieżące usuwanie glonów i innych zanieczyszczeń szpecących wygląd. Glony powodują zielony odcień wody oraz powstanie niezbyt atrakcyjnego wizualnie kożucha. Do eliminacji glonów wykorzystuje się filtry, promienniki UV, a w ostateczności także środki biologiczne i chemiczne.
Ponadto należy regularnie sprawdzać stan oczka pod kątem innych nieprawidłowości i zabrudzeń oraz na bieżąco podejmować odpowiednie działania. Warto przy tym pamiętać, że oczko wodne tworzy środowisko sprzyjające rozwijaniu się komarów. By ograniczyć ich uciążliwy wpływ należy regularnie filtrować i oczyszczać wodę, utrzymując ją w ruchu. Pomocne mogą być też niektóre gatunki ryb żywiące się jajami komarów.
Oczko wodne – jesienią i zimą
Gdy pogoda robi się chłodniejsza, należy zacząć przygotowywać oczko wodne do nadejścia zimy. Zaleca się wyłapanie ryb, usunięcie roślin wrażliwych na niskie temperatury. W przypadku głębokich oczek wodnych (około 2 m.), dno nie ulega zamarznięciu, co potencjalnie pozwala przezimować niektórym gatunkom ryb. Nad lustrem wody zaleca się powieszenie siateczki zatrzymującej zabrudzenia stałe niesione przez wiatr. Wszelki sprzęt należy zdemontować i przechować w zamkniętych miejscu
Zima to okres najmniej wymagający. W jego trakcie pielęgnacja dotyczy niemal wyłącznie troski o ryby zimujące na dnie zbiornika oraz przeciwdziałanie zamarzaniu lustra wody (pomocny jest w tym pływak).